Euroskupinu čaká podľa Dijsselbloema veľké rozhodnutie

10.07.2015 Celý región

Haag 10. júla (TASR) - Euroskupinu, neformálne združenie ministrov financií eurozóny, čaká v sobotu 11. júla veľké rozhodnutie. Bude zvažovať grécky návrh reforiem. Vyhlásil to dnes jej predseda Jeroen Dijsselbloem po telekonferencii so šéfmi veriteľských inštitúcií: Medzinárodného menového fondu, Európskej centrálnej banky a Európskej komisie. Odmietol sa však vyjadriť k obsahu gréckeho návrhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Čakáme, kým inštitúcie dokument vyhodnotia. Je to rozsiahly dokument a je potrebné ho podrobne preskúmať, aby sa zistilo, či je skutočne dostatočne konkrétny," povedal novinárom.

Dodal, že desiatky odborníkov z ECB a MMF vyhodnocujú 13-stránkový návrh, ktorý grécka vláda poslala veriteľom 9. júla dve hodiny pred polnocou, keď jej mal vypršať termín.

Dijsselbloem upozornil, že veritelia musia dôsledne zvážiť, či je návrh dobrý a či sú čísla v ňom uvedené v poriadku.

Vyhodnocovanie by experti mali dokončiť do rokovania Euroskupiny, ktoré je naplánované na sobotu o 15. hodine SELČ. Ministri sa rozhodnú, či odporučia veriteľom, aby začali vyjednávať s Gréckom o novom úvere vo výške 53,5 miliardy eur, alebo začali s prípravami na jeho odchod z eurozóny.

Dijsselbloem v tejto súvislosti skonštatoval, že členov eurozóny čaká veľké a ťažké rozhodnutie bez ohľadu na to, ktorú možnosť si zvolia.

Francúzsko a Taliansko dnes dopoludnia privítali grécky návrh reforiem. To vyvoláva nádej, že sa zadlženej krajine podarí na poslednú chvíľu dosiahnuť kompromis s veriteľmi. Ale Nemecko je opatrnejšie a z Berlína opäť zazneli pochybnosti. Atény totiž zrazu zmenili názor a sú ochotné prijať reformy. Tsipras ustúpil veriteľom vo všetkých zásadných bodoch, vrátane zvýšenia daní a reformy dôchodkov.

Grécka vláda pritom päť mesiacov vytrvalo odmietala návrhy veriteľov a dokonca neváhala o nich vypísať referendum, v ktorom ich im voliči drvivou väčšinou hlasov povedali Nie. Tsipras im totiž tvrdil, že tak získa silnejšiu pozíciu na vyjednávaniach s veriteľmi. Ale tým došla trpezlivosť a začali sa pripravovať bankrot Grécka a jeho odchod z eurozóny.

Grécka vláda už musela zaviesť kapitálové kontroly a obmedziť výbery z bankomatov. Aténam nakoniec nezostalo nič iné, len požiadať o ďalšiu pomoc. Teraz čakajú s napätím na verdikt.

Nemecko zase čaká, čo na grécky návrh povie tamojší parlament, ktorý o ňom bude hlasovať dnes večer. Dovtedy sa Berlín ku gréckym návrhom nevyjadrí, ale do médií prenikli správy, že nemeckí politici majú pochybnosti, či Grécko navrhované reformy aj uskutoční.
 

Vyberte región

mark